Serdecznie zapraszamy do rekrutacji uzupełniającej na bezpłatne studia podyplomowe: metodyka i metodologia pracy socjalnej, realizowane w ramach projektu pod nazwą Koordynacja działań w zakresie polityki społecznej – ROPS WSL, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, Priorytet FERS.04.00 Spójność społeczna i zdrowie, Działanie FERS.04.13 Wysokiej jakości system włączenia społecznego.
DLA KOGO?
Do udziału w rekrutacji zapraszamy:
- Pracownice/ków instytucji pomocy społecznej oraz podmiotów działających na rzecz włączenia społecznego, w tym zajmujące/cych się organizacją usług społecznych.
- Pracownice/ków jednostek samorządu terytorialnego, w tym przedstawicielki/li władz samorządowych szczebla gminnego i powiatowego, w szczególności osoby realizujące zadania związane z organizacją pomocy społecznej i działające na rzecz włączenia społecznego.
- Rekrutacja dotyczy pracowników instytucji mających siedzibę na terenie województwa śląskiego.
Definicja pracownika:
Pracownikiem według art. 2 Kodeksu pracy jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
WYMAGANIA STAWIANE KANDYDATOM/KANDYDATKOM:
Posiadanie dyplomu ukończenia uzyskanego do dnia 31 grudnia 2013 r. studiów I bądź II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich na kierunkach: pedagogika, pedagogika specjalna, politologia, polityka społeczna, psychologia, socjologia, nauki o rodzinie (zgodnie z Ustawą z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej Dz. U. z 2021 r. poz. 2268, 2270, z 2022 r. poz. 1, 66).
KIEDY?
Planowany termin rozpoczęcia zajęć: październik/listopad 2024 r.
Czas trwania studiów: 2 semestry– 360 godzin dydaktycznych, w tym 40 godzin praktyk.
Tryb prowadzenia zajęć: zajęcia w weekendy, w trybie hybrydowym.
ZAKRES TEMATYCZNY
- Wprowadzenie do pracy socjalnej.
- Elementy polityki społecznej.
III. Metodologia i metodyka pracy socjalnej.
- Projekt socjalny.
- Struktura i organizacja pomocy społecznej.
- Praktyki zawodowe.
VII. Seminarium dyplomowe.
Praktyki zawodowe: w wymiarze 40 godzin (realizowane w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej lub innych placówkach, o których mowa w art. 120 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej – Dz. U. z 2020r. poz. 1876 i 2369 oraz z 2021 r. poz.794 i 803).
KORZYŚCI
Studia będą realizowane zgodnie z Rozporządzeniem Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie minimalnych wymogów programowych dla studiów podyplomowych z zakresu metodyki i metodologii pracy socjalnej w uczelni realizującej studia na kierunku praca socjalna lub w zakresie pracy socjalnej.
Absolwenci studiów podyplomowych zgodnie z nowelizacją Ustawy o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 1876, z późn. zm.), uzyskują prawo do wykonywania zawodu pracownika socjalnego.
JAK SIĘ ZGŁOSIĆ?
Termin przesyłania zgłoszeń: w wersji elektronicznej do 04 października 2024 r. Dokumenty w wersji papierowej do 10 października 2024 r
PROCEDURA ZGŁOSZENIA KROK PO KROKU:
- Korzystając z linku https://feedback.surveylab.com/c87/metodyka/ należy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Zgłoszenie zostanie wysłane po kliknięciu przycisku ZAKOŃCZ.
- Jeżeli zajdzie taka konieczność, zostaną Państwo poproszeni o dokonanie poprawek.
- Gdy formularz będzie poprawnie wypełniony, otrzymają Państwo e-mailem uzupełniony formularz zgłoszeniowy do projektu w pliku PDF. Plik ten będzie zaszyfrowany. Hasło do pliku otrzymają Państwo w osobnym e-mailu.
- Formularz należy wydrukować, podpisać (na stronie 4) oraz uzyskać podpis osoby uprawnionej do reprezentowania instytucji wraz z pieczęcią instytucji, w której są Państwo zatrudnieni (na stronie 6).
- Podpisany formularz w wersji papierowej, wraz z podpisanymi klauzulami informacyjnymi dotyczącymi przetwarzania danych osobowych, należy dostarczyć do biura projektu w terminie do 10 października 2024 r. LICZY SIĘ DATA WPŁYWU DOKUMENTÓW DO BIURA PROJEKTU.
- Osoby zakwalifikowane do udziału w szkoleniu w ramach projektu zostaną poinformowane o wynikach rekrutacji za pomocą poczty elektronicznej pod podany w zgłoszeniu adres e-mail.
- LICZBA MIEJSC JEST OGRANICZONA. O zakwalifikowaniu do udziału w projekcie decyduje kolejność zgłoszeń – liczy się moment wysłania poprawnego formularza, o którym mowa w punkcie 1, w wersji elektronicznej. WARUNKIEM UDZIAŁU W REKRUTACJI JEST DOSTARCZENIE KOMPLETNYCH DOKUMENTÓW W WERSJI PAPIEROWEJ DO BIURA PROJEKTU w terminie do 10 października 2024 r.
- W przypadku, gdy liczba osób zgłoszonych przekroczy liczbę dostępnych miejsc, ROPS WSL zastrzega sobie możliwość ograniczenia liczby osób zakwalifikowanych do projektu zatrudnionych w ramach jednego podmiotu oraz możliwość wcześniejszego zakończenia naboru.
W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 32 730 68 76.
Adres e-mail do rekrutacji: szkolenia@rops-katowice.pl
Kryteria dotyczące kwalifikacji Uczestniczki/ka na studia określone są w „Regulaminie rekrutacji i udziału w projekcie”.
Regulamin rekrutacji wraz z załącznikami:
Link do deklaracji uczestnictwa
Dział Szkolenia i Promocji Zawodów Pomocowych
32 730 68 76
III piętro pokój nr 312
Adres do korespondencji:
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego
Dział Szkolenia i Promocji Zawodów Pomocowych
Modelarska 10
40-142 Katowice
Prosimy o umieszczenie na kopertach ze zgłoszeniami dopisku: REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA – DSP – STUDIA PODYPLOMOWE METODYKA
Dokumenty można również złożyć osobiście w sekretariacie ROPS – pokój nr 120 , w godzinach 8.00-15.30